ZpětZpět na Aktivity

Čachtický hrad na Slovensku

Krásný kamenný hrad hrdě se tyčící na ostrém vápencovém ostrohu v nejsevernější části Malých Karpat v blízkosti slovenského Nového Mesta nad Váhom. Mohutný pohraniční strážní hrad, jenž strážil západní hranici starého Uherska leží v nadmořské výšce pouhých 350 m.

Poloha: západní Slovensko

Parkování: malé neplacené parkoviště zhruba 500 m od hradu

Dostupnost: dobrá z obce Čachtice

Otevřeno: vstup volný

Vzdálenost: 25km

Historie:

Čachtický hrad vznikl v první polovině 13. století jako mohutná pevnost na obranu západních hranic Uherska. Patřil vícero majitelům, mezi nevýznamnější patří Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovcov, Stibor ze Stiboríc nebo Matúš Čák Trenčiansky. Hrad v roce 1708 dobyl se svými vojsky František II. Rákoci.

Pověst o krvavé hraběnce z Čachtic zaujala spisovatele i režiséry. Alžběta Báthoryová, vdova po hrdinovi tureckých válek Františku Nádašdym. V roce 1610 ji obvinili, že nechává zabíjet mladé dívky z okolních vesnic, aby se mohla koupat v jejich krvi, a tím se stát stejně mladou a krásnou. Hrdelní trest vyřkl soud jen nad jejím sluhou a pomocníkem Fickem, hraběnku jako příslušnici vyšší šlechty uvěznili na Čachtickém hradě, kde 21. srpna 1614 zemřela. Dnes jsou zříceniny hradu Čachtice z 13. století oblíbeným výletním místem. Z hradeb je nádherný výhled do širokého okolí.

Kontakt:

Obec Čachtice
Malinovského 769
916 21 Čachtice
tel.č.: +421 32 740 10 25
mail: obec@cachtice.sk
www: http://www.cachtice.sk

 

Beckovský hrad na Slovensku

Poloha: západní Slovensko

Parkování: parkoviště zhruba 400 m od hradu

Dostupnost: z obce Beckov

Otevřeno: Pro rekonstrukci zavřeno do dubna 2012.

Vzdálenost: 23km

Historie:

Národní kulturní památka, zřícenina tvořící z daleka viditelnou dominantu kraje ve výšce 245 m n. m., na strmém vápencovém útesu ve výšce 70 m nad okolním terénem. První písemné zmínky z přelomu 11. a 12. stol., první osídlení hradního vrchu pochází z pozdně laténského období z přelomu letopočtu. Původně příhraniční strážní hrad kontroloval velkou část středního Pováží. Větších stavebních úprav se dočkal koncem 13. stol., kdy patřil Matúši Čákovi Trenčianskému. Mezi nejstarší části patří opevnění horního hradu po celém obvodě vápencového vrchu s čtyřhrannou obytnou věží. Za Bánffyů se původně gotický hrad postupnými přestavbami změnil na renesanční panské sídlo inspirované italskými motivy. V této době posílili opevnění hradu, které se osvědčilo při neúspěšných tureckých nájezdech r. 1599. V r. 1729 vyhořel a od té doby pustnul. Od r. 1970 probíhaly záchranné práce a v r. 1996 byl zpřístupněn veřejnosti. Z hradu je krásný výhled na Povážské údolí, Bílé a Malé Karpaty.

Kontakt:

Obec Beckov
Beckov 180,
916 38 Beckov;
+421 32 7777125;
mail: obec.beckov@stonline.sk
www. www.obec-beckov.sk

 

Hrad Buchlov

Poloha: na skalnatém vrcholu poblíž obce Buchlovice

Dostupnost:

-bus – 2 km zelená trasa (zast. Buchlovice, hrad Buchlov rozc.) nebo 4 km žlutá trasa (zast. Buchlovice, náměstí)
-vlak- cca 10 km (Staré Město u Uherského Hradiště)
parkoviště (osobní i bus) 200 metrů

Otevřeno:

Hrad:

duben a říjen: so, ne, sv. 9-16 hod
květen a červen: út – ne, 8-17 hod
červenec a srpen: denně 9-18 hod
září: út – ne, 9-17 hod

Kaple sv. Barbory:

červen a září: so, ne, 9-16
červenec a srpen: denně 9-16

Vzdálenost: 45km

Historie:

Počátky hradu se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí tzv. loveckým právem. Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí.
Na konci 15. století jej vlastnili páni z Cimburka, za kterých byl vystavěn v pozdně gotickém slohu reprezentační rytířský sál. V roce 1511 přechází hrad do soukromého držení. Od 16. do 18. století se v jeho vlastnictví vystřídaly moravské rody pánů se Žerotína, ze Zástřizl a Petřvaldu.
Posledními držiteli Buchlova se stali v roce 1800 hrabata Berchtoldové z Uherčic. Zásluhou dvou nevlastních bratrů, osvícenců, dr. Leopolda I. Berchtolda a dr. Bedřicha Berchtolda vzniklo v prostorách hradu rodinné muzeum, které bylo již v polovině 19. století zpřístupněno veřejnosti.
Dnešní stylová instalace společně s přírodovědnými sbírkami a bohatou knihovnou dokumentují vývoj bytové kultury od 15. Do 19. Století. Návštěvu hradu je možno spojit s prohlídkou hrobky majitelů v nedaleké kapli sv. Barbory.

Kontakt:

Státní hrad Buchlov
Polesí 418
68708 Buchlovice
Telefon: (+420) 572 595 161
Email: hrad@hrad-buchlov.cz
www: www.hrad-buchlov.cz

 

Zámek Buchlovice

Poloha: V obci Buchlovice (okr. Uherské Hradiště)

Parkování: parkoviště zhruba 300 m od zámku

Dostupnost: dobrá

Otevřeno:
• zámecká expozice

duben a říjen

10.00 – 17.00

otevřeno: soboty, neděle, svátky
a ve všední dny pro předem objednané skupiny

květen, červen, září

10.00 – 17.00

červenec a srpen

10.00 – 17.30

•zámecký parK

Je přístupný celoročně (mimo dny se silným nárazovým větrem, sněhovou pokrývkou, náledím, oblevou nebo deštivým počasím)

Vzdálenost: 40km

Historie:

Bohatě vyzdobený barokní zámek byl údajně postaven pro manželku Jana Dětřicha z Petřvaldu. V okolí zámku se rozkládá rozsáhlý anglický park. Zámek byl vybudován na přelomu 17. a 18. století, lehce přestavěn a upraven byl pak ve 20. letech 20. století a tuto podobu si uchovává dodnes. V areálu se konají různé kulturní akce, unikátní výstavy fuchsií a je zde také zámecká vinotéka.

Kontakt:

Státní zámek Buchlovice
687 08 Buchlovice
Tel.: 572 434 240
E-mail: buchlovice@kromeriz.npu.cz
www: http://zamek-buchlovice.cz